Franciaország harmadik legnagyobb repülőtere (a párizsi Charles de Gaulle és az Orly nemzetközi repülőterek után), a világon az egyik legszebb, Európában pedig az egyik legveszélyesebb és legrövidebb leszállópályát tudhatja magáénak.

A nizzai repülőtér bár területre a maga 3,70 négyzetkilométerével nagyon kicsi (a Charles de Gaulle 32,38 km², az Orly 15,3 km²), utasforgalmával viszont kiérdemelte a dobogós harmadik helyezést.

A múlt század elején még csak füves strand volt az Aeroport de Nice-Côte d’Azur, amit a helyiek csak „California land”-nak hívtak, és Ferdinand Ferber kapitány itt próbálkozott a lehetetlennel. A Wright fivérekkel levelezett és egy 700 méteres füves „kifutópályán” próbálgatta saját maga tervezte vitorlázó gépeit. Ahhoz egy kis helyrajzi ismeretre is szükségünk van, hogy elképzeljük a repülőtértől keletre a ma Marcel Kirchner park helyén egy futballpályát. (Kirchnernek köszönhetjük a városrendezést Nizzában, a Promenade des Anglais-t, számos körutat és völgyet.) A repülőtértől nyugatra volt a híres Var-i lovaspálya, ami 1869-ben épült és egész 1952-ig itt rendezték a környék derbijeit.

A versenypálya 1939-ben

A versenypálya 1939-ben

A California land a szeszélyes időjárásnak köszönhetően néha úszómedencévé vált. 1910-et írunk, tombol az Aranykor a tengerparton, Ferber kapitány 1909-ben repülőszerencsétlenségben elhuny. Megrendezik az első repülőtalálkozót a kor nagyjaival a mai repülőtér területén, amire százezer fő kíváncsi.

A repülőtér légi és szárazföldi része 1956-ban © Aéroports de la Côte d’Azur

A repülőtér légi és szárazföldi része 1956-ban © Aéroports de la Côte d’Azur

1926-ban, a szomszédos focipályát átköltöztetik a városközpontba északra, a Ray városrészbe és megalakul a Stadion du Ray, a lovaspályát pedig később átviszik Cagnes sur Mer-be, ahol a mai napig tartják a különböző lovas bemutatókat.

Promenade des Anglais and the airport

The cityscape of Nice, France with a view on the Promenade des Anglais and the airport

1935-ben még csak Korzikára repülnek gépek, de 1940-ben már egy kilométer hosszú füvespályát építenek. Megnyitja irodáját az Air France és megindul a Marseilles – Párizs – Nizza útvonal. Ekkor a Nizza-Párizs út még csak öt óra alatt repülhető le.

A városi repülőtér projektje 1935-ben

A városi repülőtér projektje 1935-ben

Az 1946-os Nice – Le Var repülőtérnek nevezett kikötő folyamatos fejlesztése 1987-ben az új termináljával, 1988-ban pedig ötmillió utasforgalmával átlép egy mérföldkövet. Abban az évben, amikor a Bloomsbury Children’s Book kiadó megjelenteti a Harry Potter sorozat első részét, és az egész orosz-NATO hajcihő elkezdődik, Európa légterei megnyílnak, és egyre több légitársaság reagál az üzleti lehetőségre.

A déli bővítőplatform 1978-ban (az 1979-ben leomlott gát még nem jelenik meg ezen a nézeten)

A déli bővítőplatform 1978-ban (az 1979-ben leomlott gát még nem jelenik meg ezen a nézeten)

1971-ben, jelen írás szerzőjének születési évében a kifutópálya már 3000 méter hosszú, ami lehetővé teszi nagyobb távok megtételét és nagyobb gépek fogadását. És ekkor történik a csoda, amikor a természet szeszélyének köszönhetően, a Cremat dombról leszakadó több millió köbméter törmeléket felhasználva kétszáz hektár területet nyernek a tengerre épült új kifutópályával, amely már 3200 méter hosszú. (A Creamet domb ismert szőlészetéről és borászatáról.)

A repülőtér légi és szárazföldi része 1956-ban © Aéroports de la Côte d’Azur

A repülőtér légi és szárazföldi része 1956-ban © Aéroports de la Côte d’Azur

Az egykor Ferber kapitány játszótereként működő füves rét ma évente tíz millió járatot lebonyolító, óránként 50 fel-, illetve leszállást lehetővé tevő nemzetközi repülőtér. A világ egyik legelbűvölőbb repülőtere ma három környező repülőteret szolgál ki: Cannes Mandelieu, St Tropez repülőtereit és Monaco hercegség helikopter leszálló pályáját.

Monaco

Monaco

A nizzai repülőtér helikopter leszállópályája kényelmesen, távol esik a kifutópályától, amely nem zavarja a fő forgalmat. 652 m²-en 14 állomással rendelkezik. Csak a charter helikopterek fél óránként közlekednek Nizza és Monaco között.

 

2010 márciusában adták át az 1510 m² területű Business Aviation Terminált, amely saját vámellenőrző ponttal rendelkezik. Az exkluzív földi és légi szolgáltatások közé sorolhatjuk a magánepülőgépek fogadását, mely közel 39 ezer magángépre tehető, magánjetek chartereztetését, ami a magán gépek 77 %-át teszi ki, a VIP lounge-ok és különböző transzferek magas szintű szoltáltatásait.


A sportrepülés szerelmeseinek pedig Mondelieu-ben, Cannes repülőterén áll rendelkezésre minden, hogy hobbijának hódoljon.

Port of Nice

A Cote d’Azur több, mint egy helymeghatározó fogalom. A világ egyik közepe, ahol a minőség a fontos, nincs rongyrázás, mert a kényelem alapvető szükséglet.

Az 1-es terminál „afterbeach” benyomását akarja kelteni, a 2-es terminál egyedi, kicsi, futurisztikus fogadótere, mely Paul Andreu francia építész tervei alapján készült átlátható, kényelmes és nem lehet benne eltévedni.

A közeljövőben akár évi tizennyolc millió utast is fogadó légikikötő hamarosan átalakításra kerül. Egy huszonötezer négyzetméteres bővítménnyel teszik még kényelmesebbé és biztonságosabbá az utazást. A repülőtér 2016-ban elérte a 3. szintű szén-dioxid-semlegességet az Airport Carbon Accreditation feltételeinek megfelelően. Emellett azt ígéri, hogy a francia kormány idei télre vonatkozó ajánlásaival összhangban fenntartható módon csökkenti energiafogyasztását.

Promenade and Coast of Azure, Nice, France

Promenade and Coast of Azure, Nice, France

Ez a pöttömnyi ékszerdoboz, ami majdnem kilencszer elfér a párizsi Charles de Gaulle repülőtér területén, nem nagyságával kérkedik, hanem személyre szabott szolgáltatásaival, tartalmas, csúcskategóriás élményeket kínálnak 3,70 négyzetkilométeren.

Cote dAzur Provence