Franciaország harmadik legnagyobb repülőtere (a párizsi Charles de Gaulle és az Orly nemzetközi repülőterek után), a világon az egyik legszebb, Európában pedig az egyik legveszélyesebb és legrövidebb leszállópályát tudhatja magáénak.
A nizzai repülőtér bár területre a maga 3,70 négyzetkilométerével nagyon kicsi (a Charles de Gaulle 32,38 km², az Orly 15,3 km²), utasforgalmával viszont kiérdemelte a dobogós harmadik helyezést.
A California land a szeszélyes időjárásnak köszönhetően néha úszómedencévé vált. 1910-et írunk, tombol az Aranykor a tengerparton, Ferber kapitány 1909-ben repülőszerencsétlenségben elhuny. Megrendezik az első repülőtalálkozót a kor nagyjaival a mai repülőtér területén, amire százezer fő kíváncsi.
1926-ban, a szomszédos focipályát átköltöztetik a városközpontba északra, a Ray városrészbe és megalakul a Stadion du Ray, a lovaspályát pedig később átviszik Cagnes sur Mer-be, ahol a mai napig tartják a különböző lovas bemutatókat.
1935-ben még csak Korzikára repülnek gépek, de 1940-ben már egy kilométer hosszú füvespályát építenek. Megnyitja irodáját az Air France és megindul a Marseilles – Párizs – Nizza útvonal. Ekkor a Nizza-Párizs út még csak öt óra alatt repülhető le.
Az 1946-os Nice – Le Var repülőtérnek nevezett kikötő folyamatos fejlesztése 1987-ben az új termináljával, 1988-ban pedig ötmillió utasforgalmával átlép egy mérföldkövet. Abban az évben, amikor a Bloomsbury Children’s Book kiadó megjelenteti a Harry Potter sorozat első részét, és az egész orosz-NATO hajcihő elkezdődik, Európa légterei megnyílnak, és egyre több légitársaság reagál az üzleti lehetőségre.
1971-ben, jelen írás szerzőjének születési évében a kifutópálya már 3000 méter hosszú, ami lehetővé teszi nagyobb távok megtételét és nagyobb gépek fogadását. És ekkor történik a csoda, amikor a természet szeszélyének köszönhetően, a Cremat dombról leszakadó több millió köbméter törmeléket felhasználva kétszáz hektár területet nyernek a tengerre épült új kifutópályával, amely már 3200 méter hosszú. (A Creamet domb ismert szőlészetéről és borászatáról.)
Az egykor Ferber kapitány játszótereként működő füves rét ma évente tíz millió járatot lebonyolító, óránként 50 fel-, illetve leszállást lehetővé tevő nemzetközi repülőtér. A világ egyik legelbűvölőbb repülőtere ma három környező repülőteret szolgál ki: Cannes Mandelieu, St Tropez repülőtereit és Monaco hercegség helikopter leszálló pályáját.
A nizzai repülőtér helikopter leszállópályája kényelmesen, távol esik a kifutópályától, amely nem zavarja a fő forgalmat. 652 m²-en 14 állomással rendelkezik. Csak a charter helikopterek fél óránként közlekednek Nizza és Monaco között.
A sportrepülés szerelmeseinek pedig Mondelieu-ben, Cannes repülőterén áll rendelkezésre minden, hogy hobbijának hódoljon.
A Cote d’Azur több, mint egy helymeghatározó fogalom. A világ egyik közepe, ahol a minőség a fontos, nincs rongyrázás, mert a kényelem alapvető szükséglet.
Az 1-es terminál „afterbeach” benyomását akarja kelteni, a 2-es terminál egyedi, kicsi, futurisztikus fogadótere, mely Paul Andreu francia építész tervei alapján készült átlátható, kényelmes és nem lehet benne eltévedni.
A közeljövőben akár évi tizennyolc millió utast is fogadó légikikötő hamarosan átalakításra kerül. Egy huszonötezer négyzetméteres bővítménnyel teszik még kényelmesebbé és biztonságosabbá az utazást. A repülőtér 2016-ban elérte a 3. szintű szén-dioxid-semlegességet az Airport Carbon Accreditation feltételeinek megfelelően. Emellett azt ígéri, hogy a francia kormány idei télre vonatkozó ajánlásaival összhangban fenntartható módon csökkenti energiafogyasztását.
Ez a pöttömnyi ékszerdoboz, ami majdnem kilencszer elfér a párizsi Charles de Gaulle repülőtér területén, nem nagyságával kérkedik, hanem személyre szabott szolgáltatásaival, tartalmas, csúcskategóriás élményeket kínálnak 3,70 négyzetkilométeren.